דף הבית > אבני דרך בחיי האיגוד

רשימת יושבי ראש האגוד מאז 1943

[על פי נתוני ארכיון האגוד]

וויסברוט
מנכ''ל חברת FORD

פליק גורבן
בעל מוסך "אוניברסל"

חיים קינצלר
מבעלי מוסך "אחים קינצלר"

ראובן סולל
בעל מפעלי "מתלם"

אריה מטוס
בעל מוסך "אוניברסל"

דני וולמן
בעל מוסך ד.ר. וולמן בע''מ (מוסך גבע)

רונן לוי
בעלים ומנכ"ל משותף בקבוצה המאגדת רשת מוסכים מורשים וסוכנות מכירת רכב.

אנשי איגוד נוספים:

אריה סילבר
אליעזר סילבר
צבי פיק

 

מועדון התחבורה המוטורית

מועדון התחבורה המוטורית הוקם על ידי חברי האגוד במטרה לתת גיבוש חברתי בין אנשי ענף הרכב.

לגלריית תמונות

 

בטאון אגוד המוסכים

בטאון אגוד המוסכים "המוסך" - הופק והופץ לחברי אגוד המוסכים בישראל על ידי בית ההוצל"א של האגוד בין השנים 1954 ל- 1976. החל משנת 1977 בטאון האגוד הרשמי הינו מגזין שרותי הרכב המקצועי "מוסכים"

 

אבני דרך בחיי האיגוד

רקע היסטורי והקמת האגודה עותומאנית

אגוד המוסכים בישראל הוקם בשנת 1943 כדי לתת מענה לצרכים הגדלים של צי הרכב הצנוע של המדינה שבדרך. האגוד הוקם באותם ימים, כדי לאגד בתוכו באופן מקצועי את המוסכים הראשונים, שקמו בישראל המנדטורית ולימים במדינת ישראל. מטרות היסוד עליהן החליטו מייסדי האגוד היו בעיקרן לצרכי הגשת סיוע מקצועי לחברים. הוכן ועובד תקנון מפורט התקף עד עצם היום הזה. "מטרות האגוד: לאגד ולייצג את חברי האגוד לשם הגנתם, פיתוחם וקידומם של האינטרסים הכלכליים, המקצועיים, החברתיים והתרבותיים של חברי האגוד ולשם הגנתם, פיתוחם וקידומם של המוסכים בישראל."

רקע טכני והמוסך הראשון

זה הייה כאשר בארץ לא היו קיימים כבישים כלל ועיקר והתנועה התנהלה בדרכי עפר ובשבילים, ונסיעה לירושלים נמשכה בימים ההם 5 שעות ומעלה, והיה זה מקרה נדיר כשמכונית חזרה משם במצב תקין ולא נזקקה לתיקונים יסודיים.  זה היה כאשר הטיפוהמוסך הראשון בארץס היחידי שהופיע בדרכי הארץ היה מעודפי הצבא הבריטי מודל פורד, שפעל באמצאות ארבע סוללות יבשות... היה זה בשנת 1918... בלב יפו הערבית, באחת הסמטאות המובילות לכיכר השעון מאחורי בית הממשל (סרייה), פתחתי את המוסך הראשון בארץ... - מספר פליק גורבן, ז''ל, בעל המוסך הראשון. המשך הסיפור...

קשרי עבודה ושתופי פעולה מקצועיים בעולם

1958-1999 האגוד הייה חברה מייצגת של ישראל באופן מסורתי בארגון I. O. M. T. R. -
International Organization of Motor Trades and Repairs, אגוד בינלאומי הייצוגי של יבואני, מפיצי וטיפולי רכב, שהיה עד לאחרונה (1999) ארגון בינלאומי לענף הרכב והמוסכים בה חברים כ- 30 ארצות באירופה ארה''ב והמזרח הרחוק.

חברות אגוד המוסכים ב- I.O.M.T.R תרמה תרומה רבה לעבודת האגוד. המידע הרב שאגוד קיבל מכל האגודים ברחבי העולם, אפשר להתעדכן ולעדכן את החברי האגוד בכל האינפורמציה המקצועית והכלכלית של הענף.

האירוע המרכזי של האגוד הבינלאומי הוא הקונגרס הנערך אחת ל-18 חודש, בו התכנסו כל נציגי הארגונים לשורה של הרצאות וישיבות במשך שבוע ימים להחלפת מידע חיוני ומעניין. משלחות אגוד המוסכים היו מורכבות מ-3-4 נציגים ו-30 משקיפים שלקחו חלק בקונגרסים.

ב-2002 אגוד המוסכים התקבל כמשקיף בארגון האירופי CECRA-
European council for motor trades and repairs- שהוא האגוד הייצוגי של יבואני, מפיצי וטיפולי רכב במדינות האיחוד האירופי.

ב- 1998 אגוד המוסכים חתם הסכם אגודים תאומים עם אגוד המוסכים הגרמני ZDK, שנחשב לגורם רב העוצמה ביותר בענף הרכב הגרמני, אף יותר ממשרד התחבורה. עוצמתו נובעת בין השאר מהיקפו - הוא מאגד בתוכו 48,000 בעלי מוסכים מהם 24,000 בעלי מוסכים עצמאיים.

מטרת ההסכם: שיתוף פעולה בין האגודים לצורך הדרכת בעלי מוסכים מישראל במרכז הדרכה של האגוד בגרמניה בסוגי מכוניות חדישות. זאת, כחלק מהחתירה של האגוד הישראלי לשכלל ולשפר את רמת הידע המקצועי של חבריו, לגבי מכוניות ספציפיות. האגוד הישראלי גורס, שבעלי מוסכים בישראל, שאינם מוסכי שירות, לא ישרדו בעתיד, אלא אם יתמחו בטיפול בסוג רכב ספציפי או שניים.