איגוד המוסכים בישראל

אילת 2019: דיון בסוגיות החינוך המקצועי בתחום הרכב

בכנס איגוד המוסכים השנתי באילת שנערך ב 12-14.12.2019 ברנד סטוקבורגר ויוליה הולשמאכר היו האורחים שלנו מלשכת המסחר והתעשייה בשוטגארט גרמניה.
האורחים הבכירים מהלשכה, עבדו מולנו במשך כשנתיים לטובת ייבוא מסלול ההכשרות וההסמכה הגרמני לישראל – המאייסטר !!!

בחודש יולי 2019 הוסמך איגוד המוסכים בישראל והיום אנו מהווים שלוחה רשמית של לשכת המסחר והתעשייה של מדינת באדן ויטמברג בגרמניה, אשר בין ייתר פעילותיה בתחום ייצוג העסקים במדינה, הלשכה הגרמנית היא זו שבוחנת את הבוגרים ומעניקה למי שעבר את המבחנים (תיאוריה ומעשי) את התעודה לניהול מקצועי במוסך – המאייסטר הגרמני היוקרתי (המוכר בכל מדינות האיחוד האירופי).

ברנד ויוליה השתתפו בדיון שעסק בסוגיות החינוך המקצועי בכל הקשור לתחום הרכב. בדיון זה נכחו גם נציגי משרדי החינוך, העבודה והתחבורה בישראל.

במהלך הדיון, אותו הנחו בועז קורפל וכפיר כשריאן מעולם הרכב בערוץ הספורט, שאל בועז את יוליה, לאור המעורבות האינטנסיבית של מספר רגולטורים בישראל בתחומי ההכשרה וההסמכה, האם גם בגרמניה המעורבות של הרגולטור כה ענפה בתחום זה?!
יוליה ענתה : “לא.” בועז הקשה : “כמה פעמים בשנה את נפגשת עם הרגולטור הגרמני ? ” יוליה ענתה : “כמעט ואף פעם. הרגולטורים שלנו לא מתערבים בתכני ההכשרה ובהסמכת המנהלים המקצועיים. זה התפקיד שלנו. ” בועז הופתע מעט והמשיך לנהל את הדיון….

במה כן מתערב הרגולטור הגרמני ? ניחשתם נכון – באכיפה והכי חשוב – במימון ובמתן סיוע.

במידה ונמצא בעל עסק או עוסק בפועל שאין בידו רישיון ניהול מקצועי – הוא ייתקל די מהר בשוטר ובפקח מקומי. במידה ואיגוד המעסיקים צריך ציוד והשקעה בתשתיות – המדינה מממנת.

במקום להשקיע מיליוני שקלים בשנה לטובת שימור בירוקרטיה, פקידות וחסמים – המדינה הגרמנית משקיעה ישירות במכללות – תשתיות, ציוד, כלי רכב וכל הנדרש להכשרות ברמה גבוהה ועוד.

המכללות של האיגודים והמכללות הפרטיות מכשירות גם בני נוער וגם בוגרים ומשרדי החינוך והעבודה והתחבורה לא רבים ביניהם עד אין קץ מאחר ואין להם כל עניין להתערב ולהפריע לצמיחת התעסוקה בכל מקצוע. נהפוך הוא – הממשל הגרמני מבין שככל שיגדל הפריון מאותו ענף – המדינה ואזרחיה ירוויחו.

ככה התרגלו במדינות אירופה לנהוג במשך מאות שנים. המעסיקים והעובדים מייצרים פריון ומשלמים מיסים – המדינה דואגת בתמורה לממן את התשתיות ולאכוף באופן יעיל כנגד מי שמסיג את המקצוע – פיראטי.

החיבור בין ארגון המעסיקים המייצג לבין ציבור העוסקים המוכשרים והמאושרים לנהל את העסקים המקצועיים הוא חיבור ישיר ואינו דורש מתווך או פקיד מטעם המדינה שיאשר ויסמיך את המכללות ואת מסלולי ההכשרה – הלשכה עושה את זה עם ארגוני המעסיקים בכל מקצוע – מוסכים, נגריות, מעצבי שיער ועוד.
את הסטנדרט המקצועי קובעים ארגוני המעסיקים בכל מקצוע והלשכה מעסיקה בוחנים על בסיס הנחיות וצורכי ארגוני המעסיקים.

קל, פשוט, גמיש, יעיל ו… מאפשר גמישות מהירה וחיבור עכשווי בין בעל המקצוע לבין ההתפתחות הטכנולוגית של כלי הרכב המודרניים הנעים על כבישי המדינה.

שכל ישר – שם. התמכרות לבירוקרטיה ולהערמת קשיים וחסמים – כאן.

הטייקונים והמונופולים בישראל צמחו מהר ובגדול בזכות התמכרות זו של שיטת הממשל הישראלית.

ככל שיש יותר חסמים – ניתן לחסל יותר מהר וביעילות מקסימאלית את המתחרים ה”חצופים” הקטנים והבינוניים.

כך נוצרה ומשתמרת באופן יעיל הברית המפלצתית בין המונופולים העסקיים למונופול החסמים (הרגולטור הישראלי המצוי) וכך מבטיחים, באופן יעיל ושיטתי, שגרף יוקר המחייה למשפחה הישראלית הממוצעת – תמיד יהיה במגמת עליה.

טוב למונופול וטוב למקבל המיסים ולעובדיו. לרוב האזרחים המהווים את הפרה הנחלבת ושאינם נמצאים במעגל החגיגות – זה כמובן לא טוב.
אלה רק ממנים את החגיגות אבל לא מקבלים כרטיס כניסה לאולם הנשף בתמורה לרכישת הכרטיס.

כך ישראל 2020 . כך נמשיך לנהוג גם בבחירות מספר 3 . שני העשורים האחרונים הוכיחו כי זה לא משנה מי ייבחר ומי ירכיב את הממשלה הבאה. השיטה, ככל הנראה, תישמר. רוב הציבור ייצא לקלפיות בכדי לשמר את מנגנון ההלקאה העצמית ו…לעלות במדד האושר.

ומה עשה האיגוד השבוע?
היה זה שבוע מעניין – סיימנו לחגוג את הכריסטמס ואת חג החנוכה ועברנו לשנה אזרחית חדשה ולעשור חדש.
המשכנו לעבוד כרגיל :
הכשרנו סדנה חדשה ומורים בקריית אתא, רכשנו מספר אופנועים וקטנועים לטובת הכשרות בני הנוער והבוגרים, רכשנו ציוד חדש והתחדשנו בקורסים חדשים בסניף המכללה המחודש בירושלים. במהלך החודש יתחילו קורסים חדשים רבים בסניפי האיגוד בכל הארץ. בבקרים נכשיר בני נוער מכלל מגמות האוטוטק בארץ וגם עולים חדשים ובערבים נכשיר בוגרים לשלל מקצועות הרכב – צמיגים, אוטוטק (מקצוע, ניהול, השלמות וכד’), פחחות וצבע, דו-גלגלי ועוד.

במקביל לפעילות ההכשרות וההסמכות, התעסקנו רבות בדיונים ובהכנות למאבק העיקרי של רוב העוסקים בענף – פתיחת התחרות ופירוק החסמים.

בשלב זה רשויות המדינה עדיין מתעקשות לשלב ידיים עם טייקוני הרכב והביטוח בדרכם לחיסול עוד מספר מתחרים ותחנות שירות ותיקות ומקצועיות. הרשויות מעודדות, תוך כך, את המשך הריכוזיות והשליטה על רוב המוסכים החוקיים ועל תעריפי השוק לצרכן הישראלי.

תקופת ממשלת המעבר ואי היציבות השלטונית הגבירה את תיאבון הטייקונים. והפקידות, שפועלת כבר שנה ויותר ללא מנגנוני בקרה ופיקוח, מאפשרת “מחטפים וחטיפות” בשיטת “אכול כפי יכולתך” לחברות ביטוח וליבואני רכב.

אתמול נוכחנו, באופן המסמל את מגמת ההשתקה וההפחדה, עד כמה קל להשתיק את קול מחאת ה”שולמנים” ולבטל את אישורי ההפגנה שתוכננה בת”א מטעמי “בטיחות” (מזג אוויר דליל גשם).
חבל שטעמי וכללי הבטיחות החשובים לא נאכפים בישראל אלא לצורכי השתקה ופגיעה בחופש ההתארגנות והביטוי של רוב הציבור הנושא על גבו את תשלומי המס והשכר של החוסמים.

לפי פרסומי הלמ”ס, העסקים הקטנים והבינוניים תורמים 52% לתוצר המגזר העסקי בישראל ומעסיקים 60% מכלל המועסקים במשק הישראלי.
הנתונים הללו לא מפריעים לרשויות השלטון הישראלי הנקראים בטעות “רגולטורים” – לחסום את העסקים הקטנים והבינוניים, להתעלל בהם ולגזול מהם זכויות, להגביל אותם מנגישות לצרכנים, להגביל אותם מנגישות לסחורה ולתנאי סחר הוגנים, להגביל אותם מנגישות ומחופש לרכישת מידע ולגזול את רוב פירות עמלם לטובת מימון פעולות שיחסמו להם יכולת הצמיחה וההתפתחות.

אבסורד ישראלי – קנה כרטיס הכי יקר שיש ו… הישאר בחוץ.

נקווה שהמחאה העצמאית תצליח להתרומם ולא להיתקע ב”גבולות” הרשת ושהיא, אולי, תשפיע סוף סוף ותאפשר יצירת אקלים חיובי ומעודד ובו כלל היזמים והעצמאים בישראל יהיו חופשיים להתחרות באופן הוגן, לצמוח ולהצמיח.

שנת עסקים טובה ומוצלחת לכולנו והכי חשוב – סעו בזהירות והתחסנו.