השבוע ברכב

 

עדכון שבועי מתחום הרכב והתחבורה ועוד...

גיליון 004 / 28.12.2006

המהדורה המרכזית: דבר יו"ר אגוד המוסכים

מודעות

מוסד המפקח על הביטוח – נקודות למחשבה והצהרת כוונות

שאלו את עצמכם: האם מוסד המפקח על הביטוח, בענף ביטוח הרכב (מקיף וצד ג') אכן פעל בשנים האחרונות במרץ ובנחישות, כנדרש ע"פ חוק, לצורך מימוש טובה צרכנית כלשהי בהתמודדות המובנית הטבעית והבלתי פוסקת בין המבטח למבוטח הן במועד רכישת הפוליסה והן בקרות מקרה הביטוח?

 

האם הפעילויות המופקרות והבלתי מפוקחות שתתוארנה להלן, הפורחות ומשגשגות להן תחת עינו הפקוחה של מוסד המפקח, אכן מבטאות את טובת הצרכן בענף זה (כולן היו נשוא תלונות של אגוד המוסכים למוסד זה)?:

1. המשך פעילות של מרכזי תביעות הנוגדים את רוח הסדר השמאים.

2. מכתבי איום והתניה ללקוחות בניגוד לחוק חוזה הביטוח.

3. הצבת סייג לפיצוי לאחר קרות מקרה הביטוח, שלא הוצג בפני המבוטח בעת כריתת החוזה (= רכישת הפוליסה).

4. נוכחות קבועה של שמאי "מטעם" במוסכים (המשמשים כמרכזי תביעות מוסווים).

4. סחר בגובה ההשתתפות העצמית על מנת לנתב לקוחות למוסכי בית/הסדר ואולי למוסכי שותפות (מוצג בהטעיה כהטבה ללקוח).

5. ביצוע שומות נזק על ידי עובדי מוסך.

6. התפוגגות דה-פקטו של מנגנון "שמאי מכריע" עוד בהיותו עולל. מנגנון זה היה אמור לאזן את אי - השוויון הבסיסי (לטובת המבטח) בהסדר השמאים!

7. שליטה של חברות ביטוח על מיהות חלקי החילוף המותקנים ברכבים ללא ביסוס מקצועי ובניגוד לדיני הנזיקין ולפוליסה התקנית המחייבים השבה מלאה לקדמות.

8. שליטה ופיקוח דה-פקטו על מחירי העבודה של המוסכים – לא רק שללא מקור סמכות חוקי, אלא בניגוד למצב החוקי השורר לאחר ביטול הפיקוח על המחירים.

9. הזנה של תוכנות השמאות במחירי חלקי חילוף שאינם עומדים בסטנדרט איכות והתאמה, ותוספת "חטא על פשע" - התבססות על מחירים אלה בהפקת שומות נזק.

10. התקנת חלקים משומשים (חלקי בטיחות) ברכבי מבוטחים, לרבות צמיגים!

11. מדידת ביצועי השמאי על פי ערך החיסכון הכספי ולא על פי הערך העליון הנדרש ע"פ החוק והפוליסה – ההשבה לקדמות.

12. סחר בשרידי רכב (עם רישיון רכב תקף) הגורם לכך כי רכבים אלה ישובו לכבישים ללא פיקוח – מצב פסול ומסוכן ביותר לצרכני הרכבים הללו, ומהווה סכנת הונאה  (המבוטח אינו מודע למצב ולעברו האמיתי של הרכב) וסכנה בטיחותית!                                                                                                                                                                                                                     

13. סחר מפוקפק בנזקי צד ג' (עמלות הפנייה) המנוהל בין סוכני ביטוח למוסכים ו/או גורמים אחרים – התנהלות זו, ככל שידוע לנו, מתבצעת ללא יידוע המבוטח "המנותב". סחר זה פוגע בזכות המבוטח לבחור מוסך באופן חופשי וללא לחצים וכן בעל פוטנציאל גבוה לפגיעה באיכות התיקון (הנוצרת בגין הצורך של המוסך ל"חסוך" בתיקון על מנת לממן את "עמלת הסוכן").

14. מתי לאחרונה נבחן אופן חלוקת ניתוב הכספים המתקבלים ממבוטחים כדמי ביטוח: איזה שיעור מהכספים מנותב לצורך השבה לקדמות, ואיזה לצורכים אחרים, הזרים לטובת המבוטח. 

 

נכון להיום, תלונות אגוד המוסכים אינן מטופלות, מעוכבות, לא מטופלות כלל ו/או שניתנת תשובה אשר אינה משקפת את הפעילות בשטח. אנו אוחזים במכתבים רבים זהים זה לזה לפיהם "הנושא מוכר ומטופל". לידיעת מוסד המפקח על הביטוח וציבור העוסקים בענף שרותי הרכב בישראל: אנו באגוד המוסכים וכן עבדכם הנאמן, איננו מתכוונים לוותר, להתייאש או לזנוח את חובתנו האזרחית, הציבורית והמקצועית. אנו נדרוש בכל תוקף אכיפה ופיקוח על כל העוולות המתוארות להלן ונפעל בכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותנו כדי ליישם זאת.

לשרותכם, רונן לוי, יו"ר אגוד המוסכים בישראל ronenl@iga.co.il

להשכרה, שותפות

או כל הצעה אחרת!

מוסך גדול פעיל + מכון דיזל בכביש קרית אתא במפרץ

04-8724583,052-3777731

למוסך לכוון פרונט

בבני ברק

דרוש מכונאי.

עדיפות לניסיון בתחום.

לפנות לאורי בטל':

057-6696869

העסקה מיידית

למוסך חשמלאות מרחובות,

דרוש חשמלאי מוסמך. תנאים טובים. לפנות לרחמים

08-9460401

תלונה כנגד נציגים מטעם נציבות כבאות והצלה וייעוץ בנושא תקן הכבאות

שיתוף הפעולה בין אגוד המוסכים לבין משרד הפנים/נציבות שרותי כבאות והצלה, הוביל לפני כשנה לביסוס תקן אחיד לסידורי כיבוי אש בכל המוסכים במדינה (ראה תקן אחיד לדרישות נציבות שרותי כבאות והצלה - הוראה מס' 520, ינואר 2006). התקן נוצר על מנת לסיים המצב האבסורדי בו כל נציג כבאות אזורי מחליט על תנאי הרישיון הנדרשים מהמוסכים באזור הפיקוח שלו. נזכיר כי, מר אליעזר רוט, ממוסך א.ר.ז גולן מחיפה, הממונה על תחום זה, מטעם אגוד המוסכים ומר נוני בורג מרשת מוסכי ההילוך השישי בת"א, תרמו מזמנם הפרטי וניסיונם לעיצוב התקן. (ראה חוזר 06-305)

לידיעתכם, עקב פניות ממספר מוסכים, ב-29.11.2006 הגשנו תלונה רשמית למר חיים תמם, סגן מפקח כבאות ראשי, על נציגי שרותי כבאות, העושים שימוש לרעה בתפקידם וכן אינם מדייקים בדרישות ובמהותן. במענה לתלונה, הבטיחו בנציבות הכבאות לטפל בנושא ולהבהיר בברור את התנהלותם של אנשי מניעת דליקות בכנס הקרוב. בתלונות נוספות בעניין זה או כדי לייעץ בנושא התקן, נשמח לעמוד לשרותכם.

דרוש מנהל מוסך בעל הסמכה במכונאות רכב, בעל ניסיון מעל 10 שנים ותקשורת טובה - למוסך רשת יבואן, וותיק ומוכר בת"א. לפנות לגבי.

טל': 054-7830000

התחלת עבודה מיידית

חוזרים אחרונים, הכשרה והעשרה מקצועית

 

חוזר 06-334: תוכנית העבודה לשנת 2007 של היו"ר, מר רונן לוי. תוכנית זו תישלח בשבוע הקרוב אל כל המוסכים בצרוף שוברי התשלום עבור שנת 2007. חובה לקרוא!

קישורי וידאו

ניתן לפרסם מודעות

בפנייה ל: iga@iga.co.il

פרסומת: פרסומת מדהימה לרכב. חובה לצפות. לחץ לצפייה

פעילויות רווחה ופנאי

 

הצגה: "המוח הגברי" הצגת יחיד חדשה של אבי קושניר

אבי קושניר ממשיך לבחון את ההבדל בין גברים לנשים ויוצא למסע בנבכי המוח הגברי ובנפתולי המוח הנשי. תיאטרון הבימה, תאריכים: 30-31/18-20 בינואר.

מחיר מיוחד לחברי האגוד: 100₪ (במקום 150₪). יש להזדהות כחבר אגוד המוסכים. הזמנות בטל': 03-5266717 (מוטי). ניתן להשאיר הודעה.

הצגה: "נודניק" קומדיה מטורפת בכיכובם של: יגאל נאור, דב נבון ועוד...

רוצח שכיר מתמקם בחדר מול מטרתו, בסמוך לחדרו מתעקש איזה נודניק שאשתו עזבה אותו לנסות להתאבד.

תיאטרון הבימה, תאריכים: 2, 14-17, 21-22 בינואר.

מחיר מיוחד לחברי האגוד: 65₪ (במקום 170₪). יש להזדהות כחבר אגוד המוסכים. הזמנות בטל': 03-5266717 (מוטי). ניתן להשאיר הודעה.

הומור של סופ"ש

 

בעליו של מפעל גדול החליט יום אחד לרדת לאולמות הייצור ולראות את הפועלים בעבודתם. הוא עבר כמה מחלקות ואולמות ייצור כשלפתע ראה בחור צעיר עומד ונשען על אחד העמודים בחוסר מעש. הוא התעצבן, ניגש לבחור ושאל אותו: "תגיד, כמה אתה מרוויח בחודש?" "בערך 3,000 ₪" ענה הבחור. בעל המפעל הוציא מכיסו חבילת שטרות, ולפני כל העובדים ספר לבחור 3,000 ₪ ואמר לו: "הנה המשכורת שלך, קח אותה ואל תחזור אלינו אף פעם!" הבחור לקח את הכסף והלך. לאחר מכן פנה בעל המפעל אל מנהל העבודה ושאל אותו: "איך קיבלנו בחור כזה עצלן לעבודה אצלנו?" "האמת..." ענה מנהל העבודה, "הוא בכלל לא עובד אצלנו, הוא השליח של הפיצה..."

אגוד המוסכים בישראל    סניפים: תל-אביב חיפה באר-שבע ירושלים

הנהלה. יוסף קארו 24, 67014 ת.ד. 57606  מיקוד 61574 טל. 03-5620113, פקס. 03-5620440    

אתר אינטרנט:  www.iga.org.il

לתגובות ובכל נושא אחר, עומדים לשרותך:

רונן לוי, יו"ר: ronenl@iga.co.il

עורך הניוזלטר: דורון אובזנק, סמנכ"ל ודובר: doron@iga.co.il

חבר לה"ב - לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל

מסונף למועצה האירופית המשותפת לסחר ושרותי רכב

אגוד המוסכים בישראל ®

הפורום להבטחת תקינות ובטיחות בתיקוני רכב ®

המכללה הטכנולוגית לרכב ®