המהדורה המרכזית
-רונן לוי
חשבון נפש אישי וממלכתי
ב- ג' תשרי, מיד לאחר חגיגות ראש השנה, המסורת היהודית מציינת את יום הירצחו (ע"י קנאים יהודים) של גדליהו בן אחיקם, המושל המקומי ביהודה שמונה ע"י מלך בבל כשליט האוטונומיה של קומץ היהודים שנותרו בארץ לאחר חורבן הבית הראשון והגליית רוב העם. הצום והאבל אינו רק על רציחת גדליה, אלא בעיקר על כך שמעשה זה השלים את החורבן והביא להגליית שארית הפלטה שנותרה ביהודה. מותו של בן אחיקם מסמל את סופה של תקופת ניהול יהודי אוטונומי בארץ ישראל עד לימי שיבת ציון כשבעים שנה לאחר מכן.
היום, לאחר אלפי שנות נדודים ולאחר ששוב הצליח העם היהודי להקים את ביתו בארץ ישראל, נושבות רוחות של סכנה, אלימות, עימותים ומלחמה בין עמים, בין תרבויות, ובתוך המדינות - מאבקים חברתיים פנימיים המתחוללים כמעט בכל מקום בגלובוס וגם אצלנו.
ימים אלו הם ימי הכנות פנימיות, כל אחד לנפשו, לקראת היציאה לשנה החדשה, שנראה כי היא צופנת אתגרים קשים ומשימות תיקון רבות. נראה, כי גם השנה ניאלץ להתמודד עם האתגרים היומיומיים, עם עתיד כלכלי לא ברור ותזזיות של משרד האוצר, עם הערכות מאוחדת לקראת האיומים החיצוניים, עם חוסר הוודאות הנלווית למצב השביר של משטרי המדינות השכנות וכד'.
לקראת כל אלה כולנו חייבים להמשיך ולדבוק בעשייה הציבורית הפנימית לשינוי המצב החברתי והכלכלי השורר בישראל. כל אדם וכל ארגון חברתי ומגזרי חייבים להמשיך ולהשפיע על מקבלי ההחלטות במדינה וזאת בכדי להביאם לכלל מעשים שישיבו את תחושת השייכות והשוויון ובעיקר את תחושת התקווה והאופק. המשך המדיניות של הפליות והעדפות מיעוט של בעלי שליטה על עסקים ריכוזיים מגבירה את תחושת הניכור ומספקות כר פורה לייאוש. הציבור בציון ובייחוד בעלי עסקים יצרניים כמונו המעסיקים עשרות אלפי עובדים מקצועיים, כבר לא קונה את הסחורה המשומשת של "צמיחה" ושל "ישראל נמצאת במצב כלכלי טוב יחסית..." וכד'. הציבור בציון ממתין להנהגה שמלבד מאבקה באיומי החוץ גם תביא איתה חזון, אופק ליצירה, שאר רוח ופעולות להשגת שגשוג פנימי, יציבות ושוויון הזדמנויות לכלל החברה התורמת במדינה.
אני מקווה ומייחל כי השנה החדשה לא תהא שנת בזבוז משאבים על וועדות בדיקה עקרות ועל כותרות ריקות ובומבסטיות אלא שתהא זו שנה של מנהיגות אמיצה המסוגלת לייצר פתרונות לציבור הרחב וגם לציבור היצרני שלנו הזקוק לאופק כלכלי ולדור המשך.
הריני מאחל לכל בית ישראל ולציבור החברים באיגוד שיום הכיפורים יעבור בקלות, בבטיחות ובבריאות טובה ואסיים בברכת שנה טובה וגמר חתימה טובה ובציטוט מן הפיוט היפה "לך אלי תשוקתי" של אבן עזרא ושנקרא על ידי יהדות ספרד לפני תפילת "כל נדרי" :
"...אֱסֹף נָא אֶת עֲוֹנוֹתַי / בְּחַסְדָּךְ יוֹם אֲסִיפָתִי / וְיוֹם לֶכְתִּי לְפָנֶיךָ /
רְצֵה נָא אֶת הֲלִיכָתִי / וְעִם עוֹשֵׂי רְצוֹנֶךְ / תְּנָה שְׂכַר פְּעֻלָּתִי.... "
שבת שלום,
![](news280files/Image1.jpg)
רונן לוי, יו"ר איגוד המוסכים בישראל
ופורום התיקון הבטוח. שלח דוא"ל
|