השבוע ברכב

 תיאור: תיאור: image01

גיליון מס 333

עדכון שבועי מתחום שרותי הרכב והתחבורה

14.11.2013


המהדורה המרכזית -רונן לוי

 

  

חוק רישוי שירותים לרכב - רוחות סוערות בדיוני וועדת הכלכלה

השבוע נערך דיון נוסף בועדת הכלכלה של הכנסת על סעיפי הצעת חוק הרישוי לשירותים ברכב, החוק שאמור להסדיר בעתיד את רישוי מקצועות העוסקים ונותני השירותים בענף הרכב.

בדיון הנוכחי (מיום ה - 11.11.13), כאשר הגיעה הועדה לסעיף המסדיר את רישיון העוסקים בשירות לרכב (ייצור רכב ושיווקו , יבוא ושיווק רכב, קניה ומכירה, יצור מוצר תעבורה, סחר במוצרי תעבורה והפעלת מוסך או מוסך נייד), הציע נציג יבואן רכב שתקופת הרישיון תיקבע בחוק לתקופה משמעותית. של 15 שנה.

היבואנים, לאחר שנשמע קולם, קיבלו תמיכה מהנוכחים על בקשתם יציבות ולרישוי לטווח ארוך. בעקבות כך ביקשתי שאם תאושר בקשתם - יהה זה בכפוף לחיוב היבואנים בחקיקה (ולא בהתנדבות) לעגן את חוזי  ההתקשרות עם הזכיינים שלהם (מוסכי השירות וסוכנויות המשנה) לתקופה זהה. יו"ר ועדת הכלכלה הסכים עמי כי עיקרון היציבות, אם הוא יפה ליבואני הרכב, חייב להישמר גם כלפי מטה. הובטח כי במידה ובהמשך הדיונים החוק, יעבור העיקרון הזה - כנגד,הכנסת תחייב בחוק את בעלי הרישיונות לספק  חוזים ארוכי טווח.

נכון להיום,  חוזי ההתקשרות הנפוצים בין יבואן רכב לבין מוסך/סוכן מורשה, כוללים אופציית ביטול הסכם"מכל טעם שהוא" תוך שלושה חודשים מיום הודעת הביטול - יוצא מכך  כי חוזים אלה מעניקים "ודאות" ו"ביטחון" תעסוקתי וכלכלי למשך 3 חודשים בלבד ! למוסך/סוכן הרשת. יש כאן עיוות אסימטרי ובלתי הגיוני וכמובן בלתי חוקתי ובו המדינה תעניק ביטחון רק לקונגלמרט ותמשיך לחשוף את העסק הקטן לגחמותיו של המזכה.

אחד ממשתפי הדיון, שעובד במשרדו שמואל סלבין (מנכ"ל האוצר לשעבר) אף חיזק את דבריי בדווחו כי בעבר הכין חוות דעת ליבואני הרכב בה מצא כי הסימטריה בהגנה על עסקים המשקיעים הון רב בכדי לקבל זיכיון בענף הרכב, קיימת בכל העולם. ולפי דבריו : "...אם מגנים על היבואנים, יש להגן גם על אחרים באותו אופן".

 

כידוע, איגוד המוסכים כבר התלונן בפני כל הגורמים הרלוונטיים על מגמת יבואני רכב לצמצם את רשתות ההפצה והמוסכים וכן על המגמה של יבואני רכב רבים להיכנס לנעלי הזכיין בערים הראשיות בישראל. ליבואנים אלה קלה הדרך לביצוע ההשתלטות על השווקים מאחר וקיימת לרובם אופציית ביטול זיכיון מהירה וממשל אדיש לתחרות ואדיש לגורל העוסקים הקטנים בענף.  כידוע, מספר רב של סוכני רכב ושל מוסכי יבואן קיבלו בשנים האחרונות הודעות "סילוק" מרשתות יבואני רכב אותם ייצגו שנים רבות ושנשענו על ה"ביטחון" כי היבואן ינהג כלפיהם כפי שהיבואן דורש מהמדינה. "נאה דורש נאה מקיים".

כידוע לכולנו מאז יצא הצו המוסכם ליבואני הרכב בשנת 2002, מוסכי היבואן נדרשים לעמוד בתנאים קשים תוך קיום ועמידה בחוזים דרקוניים בכדי ש "יזכו" למעמד של מוסך יבואן, בכלל זה עליהם להשקיע הון לא מבוטל בנראות המוסך, שימוש בידע של היצרן, רכישת ציוד ייעודי, הכשרות, הסמכות מוסכים וכד'. וכך קורה, שלאחר שהמוסך השקיע מהונו בכדי לעמוד בתנאים אלה, למוסך אין כל וודאות כי יוכל להשיב את ההשקעה בתנאי שוק סבירים.

אנו מקווים כי המדינה אכן תתעקש על ביצוע הסימטריה המתבקשת מדרישת יבואני הרכב וכך נוכל לספק ביטחון תעסוקתי וכלכלי גם למוסכים וגם לעובדיהם.

כנס לשכת המהנדסים 14.11.13

היום נערך הכנס השנתי של תא הרכב בלשכת המהנדסים. כנס זה נערך מדי שנה וכולל הרצאות ודיונים על החידושים בענף הרכב בכלל וכן על החידושים והחדשות בתחומי ההכשרה, תוכנות לימוד מגמות בענף ומגמות ברגולציה העולמית בתחום ההנעה ובתחומים שונים ומגוונים.

מכללת אפקה והטכניון הציגו בכנס את מגמות לימודי הנדסת רכב לתואר ראשון ושני. אנו מרוצים מכך שכלל שחקני הענף בשיתוף הלשכה ואיגודי הרכב הצליחו לחבור, למרות הבדלי האינטרסים ולהביא לקיום רצף הכשרות למעוניינים לעסוק בתחום מגיל התיכון ועד לסיום תואר שני בהנדסת רכב. רצף ההכשרות ומגוון מקומות התעסוקה על ציר מסלולי ההכשרה וההסמכה, יניעו אותנו ללא ספק לעתיד יותר בטוח בענף אם נצליח כולנו להגדיל את הביקוש למקצועות הרכב.

יש להוקיר תודה מיוחדת ליו"ר תא הרכב בלשכת המהנדסים, אינג' שמואל בן-ארי, שדחף את כולנו ואת נציגי משרד התחבורה לסייע לקידום החזון והוא עושה זאת בנחישות שנים רבות ועל כך הוא ראוי להוקרה ולהערכה מכולנו.

פסגת הרכב

מכנס לכנס - כנס פסגת הרכב שיתקיים במכביה ב 26.11.14 יעסוק במגמות הכלכליות של הענף וישתתפו בו כלל שחקני הענף והמשפיעים על התוצרת של הענף ובעקיפין גם על הביקוש לעסוק בו. ניתן להיכנס לקישור חברת הכנסים ולהירשם. השתתפות בוועידה זו כרוכה בתשלום.

חורף - בדיקת ניידות משרד התחבורה

הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים החלה השבוע להפעיל את ניידות הבדיקה בדרכים בשיתוף האיגוד ואני מניח שכולכם שומעים את הג'ינגלים ברשתות הרדיו הקוראים לציבור הנהגים לשמור על תקינות הצמיגים.

אני שב וקורא לכלל החברים באיגוד להרתם ולהצטרף למבצע החורף (בדיקות חינם) למען הבטיחות בדרכים ועל מנת לסייע לבעלי רכב לשפר את מצב הרכב ולהכינו לנסיעה בתנאי חורף.

בסניפי האיגוד קיימות הערכות אותן ניתן לרכוש במחיר סמלי לטובת קידום הצלחת המבצע המשלב גם הזדמנות שיווקית ועסקית למשתתפים.

 

שבת שלום

 

רונן לוי, יו"ר איגוד המוסכים בישראל ופורום התיקון הבטוח. שלח דוא"ל       תיאור: תיאור: joinus.jpg  

חוזרים ופרסומים רשמיים ● הכשרה והעשרה מקצועית

לחץ לצפייה


חדשות אחרונות ● כתבות ומאמרים ● פינה משפטית ● השבוע בתקשורת

לחץ לצפייה

 

 ערוץ הרכב: חדשות וידאו ● אתר בשבוע

תיאור: תיאור: image035.gif תיאור: תיאור: image008.jpg

 

ערוץ הרכב 

מתוך הוועידה לניהול מוסכים

הוועידה לניהול מוסכים שהתקיימה לאחרונה בשיתוף מידע כנסים, בזק ואיגוד המוסכים, סיפקה כלים פרגמאטיים לקידום מנהלי המוסכים ברמה המקצועית ושדרוג יכולות וכישורי הניהול שלהם, וכן סיפקה למשתתפים מידע בגין התנהלות כוללת בתחום תחזוקת הרכב בתוך ענף ריכוזי.

תיאור: תיאור: image032.jpgאתר השבוע jklmn

דירוג שבועי לאתר מתחום הרכב והתחבורה

 

המכללה הטכנולוגית לרכב

 

בשעה טובה ומוצלחת הושק אתר המכללה הטכנולוגית לרכב. אתם מזמנים להיכנס לאתר להתרשם לתת משוב וגם "לייק".

לחץ לקישור לאתר

המגזין הדיגיטלי

תיאור: תיאור: image035.gif

תיאור: תיאור: image035.gif

תיאור: תיאור: facebook logo-04.jpg

תיאור: תיאור: image03

תיאור: תיאור: image04

תיאור: תיאור: image05

תיאור: תיאור: image021.jpg

תיאור: תיאור: image06

תיאור: תיאור: image07

לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל

מסונף למועצה האירופית המשותפת לסחר ושרותי רכב

איגוד המוסכים בישראל ®

חבר פורום ארגוני

ענף הרכב בישראל ®

הפורום להבטחת תקינות

ובטיחות בתיקוני רכב ®

המכללה הטכנולוגית

לרכב בע"מ ®

'השבוע ברכב' הינו עיתון דוא"ל (Newsletter), המופץ לכ-30,000 מנויים, בתדירות שבועית. הנושאים המרכזיים בהם הוא עוסק: רכב ותחבורה, ביטוח, ליסינג, בטיחות בדרכים ועוד (ניתוח וסיכום שבועי, חדשות אחרונות מהתחום, כתבות וידאו-'ערוץ הרכב', מידע צרכני, מאמרים משפטיים, הכשרה מקצועית, כנסים, תערוכות ועוד).

אגוד המוסכים בישראל לרבות הבאים מטעמו (להלן-"אגוד המוסכים") לא ישאו בכל אחריות לתוכן והמידע המסחרי – פרסומי המתפרסם בניוזלטר זה.

אין בהצבת הפרסומים ו/או הקישורים לאתרי תוכן אחרים משום הצעה של האגוד להשתמש בהם ו/או כדי להביע תמיכה/עידוד/הסכמה או מתן חסות של האגוד למפרסמים כאמור. הסתמכות המשתמש על התוכן כאמור הינה באחריותו בלבד. אגוד המוסכים אינו צד לעסקה ו/או אינו גורם מתווך לעסקאות שתתבצענה בעקבות המידע הפרסומי המתפרסם בניוזלטר./span>

אתר www.iga.co.il שולח עדכונים במגוון תחומים בענף הרכב והתחבורה. השירות ניתן חינם, ללא כל כוונת רווח ואינו מותנה בדבר. להרשמה לרשימת תפוצה באמצעות דואל admin@iga.co.il  

להסרה מרשימת תפוצה באמצעות לינק המופיע בתחתית הודעת המייל האלקטרוני. דוא"ל.

חלק מהניסוחים המופיעים בניוזלטר זה נכתבים בלשון זכר או נקבה מטעמי נוחות בלבד. מובהר כי כל האמור בלשון זכר או נקבה, מתייחס לשני המינים, ללא כל אפליה.  ט.ל.ח.   © כל הזכויות שמורות לאיגוד המוסכים בישראל. דוא"ל לפניות